Blog

Bizden Haberler

Konveyör Sistemleri

Tarih Ekim 30, 2013 | Kategori : Blog

Konveyör kelimesinde bir arama yaptığınızda karşınıza oldukça fazla çeşitli içerikler çıkacaktır.

Öncelikle kelime anlamı ile sözlük tanımına baktığımızda, Konveyör‘ün tanımı
“yerde veya yüksekte, kapalı devre çalışma düzeni ile yüklerin ve gereçlerin taşınmasını sağlayan mekanizma” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Konveyör ismi bir çok kişiye oldukça yabancı gelmekte ve çoğu kişi için hiç bir anlam ifade etmemektedir. Ancak konveyör nedir yerine, insanlara taşıma bandı nedir dediğimizde kişilerin aklında hemen bir fabrika görüntüsü ve tipik bant sistemli konveyörlerden birisi gelmektedir.

İnsanlar tarafından fabrika, kesimhane ve montaj atölyesi gibi yerlerde işlenmeyi bekleyen ham maddeleri taşımakta kullanılan bant sistemi {bantlı konveyör} olarak tanınan ve bilinen konveyörlerin bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Temel Konveyör Sistemleri Şunlardır:

Zincirli Konveyör: Paletli veya koli halindeki, paketlenmiş yükleri ve gereçleri taşımada tercih edilen imalatında tercihen elektrostatik toz boya kullanılmış çelik konstrüksiyonu kullanılan konveyör çeşididir.
Rulolu Konveyör: Zincirli konveyör gibi, paket halinde veya ambalajlı bir halde bulunan malzemelerin ve gereçlerin taşınması için tercih edilen, tahrik destekli veya tahrik desteksiz modelleri bulunan kauçuk veya pvc ile kaplanarak fırın veya elektrostatik toz boyalı çelik konstrüksiyonu ile imal edilen konveyör çeşididir.
Bantlı Konveyör: İnsanlar tarafından en çok bilinen ve en yaygın olarak kullanılan, kutulu ve ambalajlı malzeme ve gereçlerden dökme malzemeye kadar ürün taşıma potansiyeline sahip olan ve neredeyse her türlü konveyör işini görmek üzere tasarlanan konveyörlerdir. Yapımlarında diğerlerinden tek farkları poliüretan veya teflon kullanılarak yapılan şaseleridir.
Bakla Zincirli Konveyör: Genellikle her türlü kutulu ve ambalajlı ürünün ve gereçlerin taşınması için dizayn edilmiş olan bu konveyörlerin yapımında kullanılan Acetal veya Inox baklalı zincirler ile hasır bantlar diğer konveyörlerden tek farklarıdır.
Slat Konveyör: Bu konveyör çeşidi, özel olarak konveyörler için üretilen zincirler arasına bağlanmış olan paletler {Palet taşıma konveyörleri} üzerinde ürün taşıma sistemine dayanmaktadır. Malzemeleri diğerlerinden farklı değildir.
Flex Konveyör: Bu özel konveyörler, plastik veya çelik borular ile yapılan kimi zaman makaralardan üretilen makas gibi açıp kapanma sistemi ile kutulu ürünlerin esnek boşaltımına olanak tanıyan konveyörlerdir.
Teleskobik Konveyör: Genellikle kamyon ve tır v.b. gibi taşıma araçlarına yükleme yapmakta kullanılan bu konveyörler, bantlı veya rulolu olmak üzere sabit bir uzantı yoluna sahip olan teleskobik olarak uzayabilen konveyörlerdir.